Coraz częściej podpisując umowy pożyczkowe, spotykamy się z informacją, że firma sprawdza informacje na temat klienta w GetScore. To nowy system, w którym gromadzone są dane na temat pożyczkobiorców. Dzięki temu firmy pożyczkowe mogą dokładniej sprawdzić swoich klientów pod kątem oceny ryzyka kredytowego.
GetScore, czyli System Oceny Ryzyka Transakcji powstał we współpracy z Krajowym Rejestrem Długów. Jego działanie opiera się na wymianie informacji spływających od firm pożyczkowych oraz danych gospodarczych pochodzących właśnie z KRD. To pozwala pożyczkodawcom na jeszcze lepszą kontrolę klienta, a także zapobiega nadużyciom finansowym.
Jakie informacje zbiera GetScore?
System GetScore to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu. Dzięki wymianie informacji oraz współdziałaniu z KRD dostarcza rzetelnej informacji na temat historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. GetScore gromadzi zarówno dane pozytywne (np. o spłacanych zobowiązaniach), jak i negatywne. W systemie znajdują się informacje na temat:
- danych pożyczkobiorcy,
- kulturze płatniczej pożyczkobiorcy,
- danych wniosków składanych przez klientów,
- wydanych decyzji o przyznaniu bądź nieprzyznaniu pożyczki,
- udzielanych pożyczek,
- odmów przyznania pożyczki,
- historii spłat,
- aktywnych produktów kredytowych bądź pożyczkowych.
Jak przyznają twórcy GetScore, ten zakres informacji jest zdecydowanie szerszy niż dane oferowane przez np. inne biura informacji gospodarczej czy bazy dłużników. W bazie GetScore znajduje się 7 milionów informacji o zobowiązaniach, a także 91 milionów raportów na temat sytuacji finansowej kontrahentów.
Jak działa system przepływu informacji w GetScore?
Wszystko oczywiście zaczyna się od klienta, który składa wniosek o pożyczkę w tej czy w innej firmie pozabankowej. Pożyczkodawca analizuje dane otrzymane od klienta i na ich podstawie wydaje decyzję o przyznaniu pożyczki bądź o odmowie jej udzielania. Za zgodą klienta wypełniony przez niego wniosek trafia do bazy danych GetScore. Przekazane informacje są odpowiednio analizowane i przekazywane do systemów KRD oraz GetScore, które udostępniają te dane w odpowiedzi na zapytania innych firm pożyczkowych, instytucji czy podmiotów gospodarczych.
Kto trafia do systemu?
System GetScore jest dedykowane sektorowi pozabankowemu. W jego bazach znajdują się osoby, które wnioskują o pożyczkę w firmach pożyczkowych, które nie są bankami. Do bazy GetScore trafić może każdy, kto wnioskuje o chwilówkę lub o pożyczkę ratalną w instytucji pozabankowej. Wystarczy tylko przesłać wniosek i wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych do GetScore i nawet jeśli nie otrzyma się pożyczki, to stosowna informacja zostanie odnotowana w systemie.
GetScore a pożyczkobiorcy. Co to zmienia?
GetScore to kolejny ze sposobów pożyczkodawców na kontrolowanie klientów. Czy to coś jednak zmienia? Mało która firma nie sprawdza dokładnie historii kredytowej swoich klientów, a czy będzie o jedną bazę więcej, to dla samych klientów nie ma większego znaczenia. Mogą jedynie czuć się bardziej bezpiecznie – GetScore zapobiega nadużyciom finansowym. Dokładniejsze sprawdzenie danych wnioskodawcy pozwoli wykluczyć ewentualnych oszustów chcących wyłudzić pożyczkę na cudze dane. To bardzo cenne – wciąż spotykamy się z historiami osób, na których dane zostały zaciągnięte zobowiązania. Im więcej możliwości kontroli składanych wniosków, tym lepiej dla samych pożyczkobiorców.