star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Gdzie najłatwiej dostać kredyt?

płatność kartą płatniczą

Obsługa kredytowa od jakiegoś czasu jest bardzo prokonsumencka. Banki systematycznie eliminują niewygodne procedury, co oznacza, że dziś kredyt gotówkowy możemy otrzymać szybko i łatwo. Analizujemy, kiedy i gdzie najłatwiej jest otrzymać kredyt.

Sektor bankowy szybko otworzył się na innowacje technologiczne. W wielu przypadkach rozpatrywanie wniosków jest na tyle uproszczone, że pieniądze mogą znaleźć się na naszym koncie jeszcze tego samego dnia.  Coraz częściej funkcjonują też kredyty bez zaświadczeń o zarobkach. Nie każdy jednak może z takich uproszczonych procedur skorzystać – banki mimo wszystko mają swoje wymagania względem klientów.

Najłatwiejsze kredyty – gdzie je otrzymać?

Aby jeszcze bardziej uprościć wnioskowanie, część banków zdecydowała się na stosowanie modelu Account Information Service – AIS, wprowadzonego przez unijną dyrektywę PSD2. W uproszczeniu jest to przyznanie dostępu obcemu bankowi do naszego osobistego konta. W praktyce umożliwi to bankowi, w którym wnioskujemy o kredyt, „zajrzenie” na konto, które znajduje się w innej instytucji. Wyrażenie zgody na takie działania sprawi, że kredytodawca sam może sprawdzić historię wpływów na konto i na tej podstawie ocenić zdolność kredytową. Oczywiście jest to zgoda wyłącznie jednorazowa, dzięki której bank może także potwierdzić naszą tożsamość.

Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje w następujących bankach:

 • Alior Bank. Pożyczymy tutaj do 185 tys. zł do spłaty w ciągu maksymalnie 5 lat. RRSO tego zobowiązania zaczyna się już od 13,14%.
Pożyczasz 4 000
od 500 zł do 70000 zł
Okres 48 mies.
od 48 do 60 mies.
Rata 102,49 zł/mies.
Koszt 919,52
RRSO: 10,85%
 • PKO BP. Maksymalnie można pożyczyć tutaj nie więcej niż 104 tys. na nie więcej niż 96 rat. RRSO kredytu to 15,63%.
Pożyczasz 4 000
od 1306 zł do 179220 zł
Okres 48 mies.
od 2 do 96 mies.
Rata 111 zł/mies.
Koszt 1 305
RRSO: 15,63%
 • BNP Paribas. Pożyczymy nawet 200 tys. zł na 120 miesięcy. Za taki kredyt zapłacimy już od 10,76% rocznie.
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 200000 zł
Okres 48 mies.
od 6 do 120 mies.
Rata 96,16 zł/mies.
Koszt 615,68
RRSO: 7,44%
 • Santander Bank. Oferta kredytu to maksymalnie 300 tys. zł na 120 miesięcy.
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 300000 zł
Okres 48 mies.
od 3 do 120 mies.
Rata 101,41 zł/mies.
Koszt 867,68
RRSO: 11,90%
 • Millennium Bank. Podstawowa oferta obejmuje kredyt do 150 tysięcy na 108 miesięcy. RRSO 13,17%.

Wszystkie kredyty dostępne są online również w standardowej wersji, z potwierdzeniem zarobków w formie wyciągu z konta lub innego dokumentu.

Jak otrzymać kredyt?

Na samym początku warto rozgraniczyć dwa wymiary pojęcia „najłatwiejszego kredytu”. Pierwszy z nich to oczywiście wspomniane wcześniej ułatwienia, które sprawiają, że wnioskowanie o kredyt jest proste, uzyskanie kredytu nie wiąże się z wieloma formalnościami, a transfer pieniędzy jest szybki. Wystarczy tylko posiadać konto bankowe oraz dostęp do Internetu. Dalsza procedura jest wyjątkowo prosta. Należy:

 • wejść na stronę internetową banku (lub zalogować się do swojej bankowości elektronicznej).
 • wybrać jedną z oferowanych opcji kredytowych.
 • wypełnić wniosek.
 • potwierdzić swoją tożsamość za pomocą niewielkiego przelewu ze swojego konta, jeśli o kredyt wnioskujemy w nieswoim banku.
 • załączyć wymagane pliki.
 • potwierdzić umowę.

Wymagania do kredytu

Osobną kwestią jest natomiast „łatwość” kredytu, jeśli chodzi o wymagania stawiane klientom. W tej materii banki ograniczone są prawem, które nakazuje im dokładnie zweryfikować wiarygodność finansową wnioskodawców tak, by zminimalizować ryzyko kredytowe. Niezależnie od tego w jakim banku aplikujemy, zostaniemy sprawdzeni pod kątem:

 • zdolności kredytowej –  bank weźmie pod uwagę to, ile zarabiamy (ale też skąd te dochody pochodzą), jakie mamy stałe wydatki miesięczne i zobowiązania finansowe;
 • historii płatniczej – kluczowe znaczenie ma tutaj historia w BIK i to, czy w przeszłości terminowo spłacaliśmy swoje zobowiązania;
 • zadłużenia – bank sprawdzi dostępne rejestry dłużników: BIG Informonitor, KRD, ERIF i KBIG.

Warto zauważyć, że o ile kwestia rodzaju i wysokości dochodów jest indywidualną sprawą banków i może mieć różny zakres, to zła historia w BIK lub długi wykluczają możliwość zaciągnięcia kredytu. To właśnie one są najważniejszymi czynnikami ryzyka. Te wymagania często sprawiają, że konsumenci mogą zwracać się w stronę pozabankowych pożyczek online. Są one równie dostępne, proste w obsłudze i mniej restrykcyjne, jeśli chodzi o zarobki lub zaległości w BIK.

Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach – czy to możliwe?

Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach jest sporym ułatwieniem. Nie oznacza to jednak, że w żaden sposób nie trzeba potwierdzać swojej zdolności kredytowej – bank zażąda innego dokumentu. Najczęściej będzie to po prostu wyciąg z konta z historią za ostatnich kilka miesięcy, w której widoczne będą zarówno regularność wpływów, tytuł dochodów, jak i ich wysokość. Okresowo możemy spotkać się także z kredytami na PIT.

W takim przypadku najłatwiejszym wydaje się więc uzyskanie kredytu w banku, w którym posiadamy konto. Bank doskonale zna naszą sytuację finansową i może najszybciej udzielić kredytu. Tak rzeczywiście może być, jeżeli wnioskujemy online z poziomu bankowości elektronicznej. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie spełniamy podstawowych kryteriów oceny zdolności kredytowej, „nasz” bank wcale nie spojrzy na nas przychylniejszym okiem, chyba że w grę wchodzi niewielki kredyt gotówkowy.

Kredyt hipoteczny wciąż nie tak dostępny

Większość z ułatwień – jeśli nie wszystkie – nie dotyczy kredytów hipotecznych. W związku z tym, że są to zobowiązania długoterminowe i na bardzo wysokie kwoty, bank kładą nacisk na bezpieczeństwo, bardziej niż na prostą i krótką procedurę.

Oprócz tego, że proces analizy zdolności kredytowej będzie bardziej skomplikowana, sporym problemem może być również konieczność wniesienia wkładu własnego. W 2020 roku nie może być mniejszy niż 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki wymagają tylko 10% wkładu własnego, jeżeli pozostała część zostanie ubezpieczona, ale takie rozwiązanie nie zawsze jest opłacalne. Oczywiście także w tej kwestii polityka banków różni się od siebie i możemy spotkać się z sytuacją, gdy bank zażąda większego wkładu własnego (np. ING – 30%).

Widać więc, że konsumenci, którzy starają się o niewielki kredyt gotówkowy, są w sytuacji uprzywilejowanej. To właśnie do nich kierowane są innowacje technologiczne i udogodnienia skracające czas i formalności związane z wnioskowaniem.

Ocena: 4.02 (41 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 10 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy