Kiedy myślimy “kredyt”, nasze pierwsze skojarzenia to: dużo formalności, bank, zdolność kredytowa, wyzwanie. I choć to słuszne skojarzenia, to jednak uzyskanie kredytu nie zawsze musi być trudne. Sprawdzamy, gdzie najłatwiej dostać kredyt, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, a także jakie są alternatywne rozwiązania.
- Co wpływa na szybkość uzyskania kredytu?
- Kto może szybciej dostać kredyt?
- Dobra historia kredytowa
- Wysoka zdolność kredytowa
- Kredyt przez internet czy w oddziale banku – gdzie łatwiej?
- Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?
- Gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny?
- Gdzie najłatwiej dostać kredyt na samochód?
- Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
- Gdzie najłatwiej dostać kredyt na firmę?
- Kredyt w banku czy pożyczka pozabankowa – co wybrać?
- Usługa AIS a łatwość zaciągnięcia kredytu
- Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt?
- Warto wiedzieć:
Komisja Nadzoru Finansowego podała, że pod koniec stycznia 2021 roku działalność w Polsce prowadziło 29 banków komercyjnych oraz 529 spółdzielczych. Z kolei według Związku Przedsiębiorstw Finansowych kredyt gotówkowy lub pożyczkę ma ok. 60% Polaków, zaś kredyt hipoteczny co trzeci z nas. W roku 2020 i 2021 branża pożyczkowa znalazła się w bardzo trudnej sytuacji: spadła zdolność płatnicza klientów, lockdowny ograniczyły możliwość stacjonarnego działania firm, a regulacje wprowadzone przez rząd zdecydowanie ograniczyły pożyczkodawców. Skutkiem tej sytuacji jest trudniejszy dostęp do kredytów. Sprawdźmy zatem, gdzie obecnie najłatwiej otrzymać kredyt.
Co wpływa na szybkość uzyskania kredytu?
Najważniejsze czynniki wpływające na szybkość uzyskania kredytu:
- miejsce ubieganie się o kredyt – czy składamy wniosek w banku, w którym już mamy konto. Jeśli tak, wówczas formalności potrwają nieco krócej, niż w banku, w którym nie prowadzimy rachunku;
- rodzaj kredytu – w spektrum znajduje się zarówno niewielki kredyt gotówkowy, jak i wieloletni kredyt hipoteczny. Oczywiście najłatwiej będzie nam uzyskać niski kredyt gotówkowy, a najtrudniej hipoteczny;
- warunki przyznawania kredytów – takie jak: wiek, stan cywilny, dochody, sytuacja zawodowa, zobowiązania finansowe, posiadanie lub nieposiadanie nieruchomości i inne. Wpisując się w “sylwetkę idealnego klienta” danego banku, będzie nam łatwiej uzyskać kredyt;
- wysokość kredytu – oczywiście im wyższa kwota, którą chcemy pożyczyć, tym więcej wymagań będziemy musieli spełnić;
- polityka kredytowa banku – jeśli dany bank prowadzi kampanię reklamową i oferuje kredyty na promocyjnych warunkach, możemy być pewni, że właśnie rozwija akcję kredytową, co może iść w parze z łatwiejszym uzyskaniem kredytu.
Kto może szybciej dostać kredyt?
Każdy bank nieco inaczej komponuje czynniki, na których opiera swoją decyzję kredytową. Jednak istnieją takie wskaźniki, które w każdym przypadku będą działały na naszą korzyść. Należą do nich:
Dobra historia kredytowa
Poszukując informacji przed zaciągnięciem kredytu, można natknąć się na poradę, by przed podjęciem większego zobowiązania, np. kredytu hipotecznego, wziąć niewielką pożyczkę i spłacić ją terminowo. Brzmi to nieco niewiarygodnie, jednak może nam pomóc w zbudowaniu dobrej historii kredytowej.
A czym jest historia kredytowa? Definicję można znaleźć na stronie BIK: “Historia kredytowa to wszystkie dane zgromadzone w BIK na temat Twoich kredytów – tych, które aktualnie spłacasz i tych już spłaconych. Jedną z kluczowych informacji jest to, czy spłaty są (lub były) regulowane w terminie.”
W świetle tych informacji widzimy, że porada, by przez zaciągnięcie małego zobowiązania i jego terminowe spłacenie “udowodnić” kolejnym pożyczkodawcom naszą rzetelność ma sens. Inne sposoby na wykazanie się dobrą historią kredytową są następujące:
- kontrolować swoją historię kredytową – możemy to zrobić przez regularne pobieranie raportu BIK. W ten sposób wykryjemy wszelkie nieścisłości i sprawdzimy nieterminowe płatności. Raport możemy pobrać za niewielką opłatą lub raz na pół roku bezpłatnie – w ramach dostępu do kopii danych gwarantowanych przez RODO.
- nie brać zbyt wielu kredytów na raz – jeśli mamy już otwarte zobowiązania, banki nie będą zbyt chętne, by udzielić nam kolejnego;
- wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie – domyślnie na naszym koncie BIK pojawiają się informacje o nieterminowej spłacie poprzednich zobowiązań (do 6 lat) i informacja o aktualnych zobowiązaniach. Aby pochwalić się terminową spłatą, musimy udzielić dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych o prawidłowo spłaconym kredycie lub pożyczce;
- spłacać zobowiązania w terminie – to jeden z najważniejszych czynników w tworzeniu dobrej historii kredytowej. Nawet najmniejsze zobowiązanie, które zostało spłacone terminowo, działa na naszą korzyść.
Wysoka zdolność kredytowa
Zanim bank udzieli nam kredytu, musi ocenić nasze możliwości finansowe spłacenia zobowiązania. Wymagany poziom zdolności kredytowej jest oczywiście zależny od rodzaju i wysokości kredytu. Sprawdzając zdolność kredytową banki biorą pod uwagę m.in.:
- wysokość dochodów – im więcej zarabiamy, tym więcej będziemy mogli pożyczyć;
- wysokość zobowiązań – największe szanse na kredyt mają osoby, które wydają około połowy zarobionych w danym miesiącu pieniędzy;
- źródło dochodów – najłatwiej będzie dostać kredyt osobom pracującym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Inne formy zatrudnienia również są brane pod uwagę, najważniejsza jest regularność dochodów;
- liczbę osób na utrzymaniu – większą szansę na kredyt mają osoby, które mają mniej osób na utrzymaniu. Wynika to oczywiście z tego, że im więcej osób na utrzymaniu, tym większa wysokość zobowiązań, co skutkuje niższą zdolnością kredytową;
- wiek – ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku wieloletnich kredytów. Statystyka nie kłamie, więc większe szanse na długoterminowe zobowiązanie mają ludzie młodzi i w średnim wieku.
Kredyt przez internet czy w oddziale banku – gdzie łatwiej?
Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?
Najłatwiej uzyskać kredyt gotówkowy jeśli:
- będziemy ubiegać się o niską kwotę,
- skorzystamy z oferty promocyjnej – bankowi również zależy na udzieleniu kredytu,
- złożymy wniosek w banku, w którym mamy podstawowy rachunek,
- wybierzemy ofertę internetową – złożenie wniosku online będzie prostsze i szybsze.
Gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to jeden z popularniejszych zobowiązań długoterminowych w Polsce. Nic dziwnego, że chcemy go podjąć na jak najlepszych warunkach. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić wszystkie dostępne na rynku oferty, by wybrać te, które mają najlepsze warunki. Nie tylko dlatego, że nasze koszty będą wówczas najmniejsze, ale także dlatego, że niższe koszty kredytu oznaczają niższe wymagania odnośnie kredytobiorcy.
Szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego zwiększają się również wtedy, gdy możemy przedstawić możliwie najwyższy wkład własny. To bowiem obniży kwotę kredytu, a więc uzyskanie go będzie łatwiejsze.
Gdzie najłatwiej dostać kredyt na samochód?
Jeśli rozważamy zakup nowego auta, o kredyt najłatwiej ubiegać się w salonie samochodowym, w którym chcemy dokonać zakupu. Jeśli interesuje nas używane auto, wówczas warto sprawdzić oferty banków i firm pozabankowych. W tym celu możemy sprawdzać oferty bezpośrednio na stronach tych instytucji lub skorzystać z ofert rankingów lub porównywarek kredytów i pożyczek samochodowych.
Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny pomaga spłacić kilka równoległych zobowiązań, ponieważ łączy kilka rat w jedną, niższą. Banki najchętniej udzielają takich kredytów osobom, które spłacają swoje zobowiązania terminowo i mają odpowiednio wysokie dochody, a kredyt konsolidacyjny wybierają dla wygodny, a nie z konieczności. Jeśli mamy inną sytuację, konieczne będzie rozważenie skorzystania z usług firm pożyczkowych, choć musimy się liczyć z ich wyższymi kosztami całościowymi.
Gdzie najłatwiej dostać kredyt na firmę?
W pierwszej kolejności powinniśmy się udać do banku, w którym prowadzimy firmowy rachunek. Pamiętajmy także, że na rynku istnieją banki, których specjalizacją jest obsługa klientów firmowych. Ich ofertę powinniśmy sprawdzić przed pozostałymi bankami czy firmami pożyczkowymi.
Kredyt w banku czy pożyczka pozabankowa – co wybrać?
Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od naszej sytuacji finansowej. Jeśli możemy pochwalić się dobrą zdolnością kredytową i wysokimi, stabilnymi zarobkami, wówczas oferta kredytów bankowych jest dla nas otwarta. Jeśli jednak zależy nam na szybkiej pożyczce na stosunkową niewielką kwotę, wówczas powinniśmy zainteresować się pożyczką pozabankową.
Usługa AIS a łatwość zaciągnięcia kredytu
Jeśli ubiegamy się o kredyt w “naszym” banku, może on od razu sprawdzić historię przelewów na naszym rachunku. Jak to wygląda, gdy ubiegamy się o kredyt w innym banku? Do niedawna było to dość skomplikowane i wymagało przesyłania wyciągów z konta. Obecnie, dzięki usłudze AIS (Account Information Service) jest to zdecydowanie prostsze.
Usługa stała się dostępna po tym, kiedy w 2019 roku weszła w życie dyrektywa PSD2 wydana przez Parlament Europejski. Dzięki niej możliwe jest udostępnienie danemu bankowi informacji o rachunku prowadzonym w innej instytucji. To zdecydowanie ułatwia proces wnioskowania o kredyt.
Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt?
Najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając kredyt to:
- całkowite koszty kredytu,
- harmonogram spłat,
- wysokość miesięcznej raty,
- dodatkowe warunki do spełnienia, np. obowiązkowe ubezpieczenie kredytu.
Źródła:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/procesy_licencyjne/platniczy/AISP/Informacje_Ogolne_Dzialalnosc_AISP
https://www.bik.pl/poradnik-bik/co-wplywa-na-wysokosc-oceny-punktowej
https://www.bik.pl/poradnik-bik/czym-jest-historia-kredytowa