star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Gdy spłata pożyczki wypada w dzień wolny od pracy…

praca na komputerze

W firmach pozabankowych data spłaty zobowiązania obliczana jest przez system. Tym samym, termin zwrotu pożyczki może przypadać na dzień wolny od pracy. Co zatem zrobić, gdy pieniądze mamy zwrócić np. 25 grudnia? Istnieją określone przepisy dotyczące takich sytuacji.

Firmy pożyczkowe udostępniają pieniądze na konkretny okres. Termin zwrotu zobowiązania zależy zatem od daty przypadającej na dzień składania wniosku oraz okresu spłaty, jaki wskazaliśmy w procesie wnioskowania.

Na podstawie wybranych przez nas parametrów, system pożyczkodawcy oblicza dokładną datę zwrotu pożyczki. Naszym obowiązkiem jest natomiast spłacić swoje zobowiązanie tak, aby pieniądze na rachunku pożyczkodawcy znalazły się najpóźniej w tym właśnie dniu.

Jeśli termin zwrotu pożyczki przypada na dzień wolny od pracy, a my wykonujemy przelew w tym samym dniu (a niekiedy nawet dzień wcześniej), pieniądze mogą dotrzeć na konto firmy pożyczkowej dopiero kolejnego dnia. Teoretycznie będzie to oznaczać, że spóźniliśmy się ze zwrotem swojego długu.

Dzień dłużej w gratisie

W takiej sytuacji ratują nas jednak przepisy Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli koniec jakiejś czynności wypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin jej realizacji musi zostać przesunięty na kolejny dzień roboczy. Zasadę tę konsekwentnie stosują firmy pozabankowe. Jeśli więc dzień zwrotu naszego zobowiązania przypada na święto, sobotę bądź niedzielę, pieniądze mamy prawo oddać dopiero następnego dnia roboczego. Taką politykę stosują np. poniższe marki chwilówkowe:

Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
KARTA PŁATNICZA
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Kierując się powyższym przepisem, możemy zatem np. zyskać aż trzy dodatkowe dni na spłatę zobowiązania. Jak to możliwe? Wystarczy, że termin spłaty naszej pożyczki wypadnie na piątek, będący jednocześnie ustawowo dniem wolnym od pracy. Jako, że w takim przypadku za termin spłaty uważa się kolejny dzień roboczy, pożyczkę musimy zwrócić najpóźniej w poniedziałek. Przy korzystnym układzie kalendarza, otrzymujemy więc od pożyczkodawcy gratisowe dni na spłatę.

Uwaga na haczyk!

Choć dodatkowe (i darmowe!) dni na spłatę z pewnością będą “na rękę” wielu pożyczkobiorcom, trzeba tutaj pamiętać o jednej rzeczy: pieniądze muszą znaleźć się w posiadaniu firmy pozabankowej najpóźniej w kolejnym dniu roboczym. Aby tak się stało musimy zatem odpowiednio wcześniej wykonać przelew. Z racji świąt czy weekendów takie transakcje mogą być księgowane w innym terminie, co nieświadomie może przyczynić się do opóźnienia w spłacie.

Jeśli więc chcemy skorzystać z przywileju dodatkowego czasu na spłatę wynikającego z dni ustawowo wolnych od pracy, warto sprawdzać godziny księgowania w odpowiednich bankach, a także starać się wybierać taki czas i formę transakcji bankowej, które zagwarantują zwrot zobowiązania na czas.  

Ocena: 3.96 (257 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments