Rola funduszy pożyczkowych polega na udzielaniu finansowania mikro, małym oraz średnim przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą. Jest to alternatywne źródło kapitału dla firm, które nie mogą skorzystać z ofert banków, ponieważ jeszcze nie posiadają zdolności kredytowej.
- Fundusz pożyczkowy – co to takiego?
- Jak działa fundusz pożyczkowy?
- Rodzaje funduszy pożyczkowych
- Kto może skorzystać z pomocy funduszu pożyczkowego?
- Fundusz pożyczkowy – warunki finansowania
- Jak uzyskać pożyczkę z funduszu pożyczkowego?
- Fundusz pożyczkowy – koszty zobowiązań
- Fundusz pożyczkowy – wady i zalety
- Warto wiedzieć:
Fundusze pożyczkowe pojawiły się w Polsce na początku lat 90. Początkowo dotyczyły wyłącznie lokalnej przedsiębiorczości, jednak z biegiem lat ich struktura znacznie się zmieniła i rozrosła. Dziś fundusze pożyczkowe obejmują powiaty, województwa, a nawet teren całego kraju.
Fundusz pożyczkowy – co to takiego?
Fundusz pożyczkowy to instytucja pozabankowa, która stanowi źródło finansowania dla małych i średnich firm, startupów, a także organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Fundusze pożyczkowe są istotnym wsparciem kapitałowym dla przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości skorzystania z tradycyjnych kredytów bankowych. Fundusze funkcjonują przede wszystkim w oparciu o kodeks cywilny oraz kodeks spółek handlowych.
Jak działa fundusz pożyczkowy?
Zasada działania funduszu pożyczkowego jest bardzo prosta.
- Na podstawie umowy pożyczki fundusz przekazuje przedsiębiorcy określoną kwotę finansowania. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do spłaty zaciągniętego długu wraz z odsetkami w ustalonym terminie.
- Odsetki od wypłaconej pożyczki stanowią niejako zarobek dla funduszu pożyczkowego.
- Zwykle warunki finansowania ustalane przez wierzyciela są bardzo korzystne, elastyczne i dostosowane do możliwości przedsiębiorców, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, które niedawno rozpoczęły swoją działalność.
Rodzaje funduszy pożyczkowych
Na terenie całego kraju istnieje wiele funduszy pożyczkowych, które funkcjonują na zasadzie różnych form prawnych oraz dysponują zróżnicowanymi kapitałami. Zazwyczaj działają one w ramach województwa, choć istnieją również fundusze krajowe oraz europejskie, które są przypisane określonym branżom i firmom.
Do Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych należy aż 57 podmiotów udzielających wsparcia mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Wśród nich są miedzy innymi:
- Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.,
- Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości,
- Fundacja Rozwoju Śląska,
- Pomorski Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o.,
- Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy,
- Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.,
- Agencja Rozwoju Lokalnego S.A.
W każdym województwie można znaleźć indywidualne programy wsparcia dedykowane przedsiębiorcom poszukującym pomocy finansowej na rozwój swojej działalności.
Kto może skorzystać z pomocy funduszu pożyczkowego?
O pomoc funduszu pożyczkowego mogą śmiało ubiegać się właściciele mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw, a także organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe itp.) potrzebujące wsparcia finansowego na rozpoczęcie lub rozwój swojej działalności gospodarczej, które nie mogą skorzystać z oferty banków komercyjnych ze względu na wysokie wymogi proceduralne.
Fundusz pożyczkowy stanowi zatem korzystną alternatywę finansowania dla firm, znajdujących się dopiero na początku swojej biznesowej drogi. Bardzo istotny jest również fakt, że fundusze pożyczkowe, udzielając pożyczek, pomagają przedsiębiorcom kreować dobrą historię kredytową, przygotowując ich tym samym do przyszłego korzystania z kapitału systemu bankowego.
Fundusz pożyczkowy – warunki finansowania
Choć fundusze pożyczkowe mają stosunkowo niewielkie wymagania wobec pożyczkobiorców, głównie w zakresie zdolności kredytowej, to jednak przedsiębiorca starający się o uzyskanie finansowania musi spełniać pewne kluczowe warunki.
Po pierwsze –siedziba firmy powinna znajdować się na terenie województwa, w którym funkcjonuje dany fundusz.
Po drugie – zwykle konieczne jest, aby przedsiębiorstwo istniało na rynku minimum 3 miesiące, chyba że fundusz dedykuje swoją pomoc startupom.
Po trzecie – ważnym kryterium przyznania pożyczki jest zdolność spłaty zadłużenia, która powinna być udokumentowana starannie przygotowaną strategią rozwoju przedsiębiorstwa. Na pożyczkę nie mogą liczyć osoby prowadzące działalność w sektorze zbrojeniowym lub przemysłowym, jeśli jest on szkodliwy dla środowiska.
Jak uzyskać pożyczkę z funduszu pożyczkowego?
Aby otrzymać pomoc finansową z funduszu pożyczkowego, przedsiębiorca – przede wszystkim – musi spełniać wyżej wymienione warunki. Kolejnym krokiem do otrzymania pożyczki jest skompletowanie potrzebnej dokumentacji oraz wypełnienie wniosku. Zazwyczaj w ramach załączników wymagane jest oświadczenie majątkowe, opis inwestycji, na które zostaną przeznaczone uzyskane środki oraz strategia rozwoju firmy.
Fundusz pożyczkowy – koszty zobowiązań
Przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że fundusze pożyczkowe często wymagają wykazania wkładu własnego w wysokości 20% wartości inwestycji. Jeśli chodzi o koszty zadłużenia, to różnią się one w zależności od konkretnego funduszu i ustalane są na podstawie możliwości finansowych podmiotu ubiegającego się o pożyczkę – rozpatrywana jest sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa, staż firmy, okres pożyczki oraz poziom zabezpieczeń.
Na koszt finansowania składają się: oprocentowanie, prowizja i dodatkowe opłaty, np.: opłata za rozpatrzenie wniosku lub opłata przygotowawcza.
Zazwyczaj każdy fundusz pożyczkowy udostępnia na swojej stornie internetowej kalkulator pożyczkowy, dzięki któremu można obliczyć całkowity koszt zadłużenia.
Dla przykładu – przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z finansowania udzielanego przez Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, pożyczając 20 000 zł na 36 miesięcy poniesie koszty równe 1848, 38 zł.
Fundusz pożyczkowy – wady i zalety
Wszystkie dostępne pożyczki i kredyty mają swoje plusy i minusy. Jedne cechują niewielkie wymagania wobec pożyczkobiorcy, ale wysokie koszty, inne oferują niskie RRSO, ale nie są dostępne dla wszystkich, jeszcze inne umożliwiają zaciągnięcie wysokiej kwoty, równocześnie wymagając rozbudowanej dokumentacji. Fundusz pożyczkowy także posiada swoje wady i zalety, każdy świeżo upieczony przedsiębiorca powinien im się przyjrzeć, aby przekonać się czy ten rodzaj finansowania będzie dla niego korzystny.
Zalety :
- szansa na otrzymanie kapitału niezbędnego do rozwoju firmy,
- wysoka kwota pożyczki sięgająca 500 000 złotych,
- mniej restrykcyjne niż w banku warunki stawiane pożyczkobiorcom,
- źródło finansowania dla młodych firm.
Wady:
- wkład własny minimum 20% wartości pożyczki,
- dość skomplikowana procedura i duża ilość wymaganych dokumentów,
- pożyczki nie są stale dostępne, lecz udzielane są jedynie w wyznaczonych okresach naboru wniosków.