star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ewidencja Działalności Gospodarczej. Co to takiego?

kobieta i mężczyzna dokonujący ewidencji

Nie od dziś wiadomo, że założenie firmy wiąże się z licznymi formalnościami. Jednym z ważniejszych dokumentów, jaki należy złożyć chcąc uruchomić własną działalność gospodarczą jest wniosek o wpis do CEIDG. Co to jest i co powinno zawierać zgłoszenie?

Pomimo, iż w ostatnich latach znacznie uproszczono proces zakładania własnej działalności gospodarczej, to nadal wiąże się to ze spełnieniem szeregu formalności. Jednym z podstawowych wymogów, jakie należy spełnić jest dokonanie wpisu do CEIDG. Warto zaznaczyć, że wpisowi podlegają wszystkie osoby fizyczne chcące rozpocząć działalność gospodarczą, a prowadzenie działalności bez tego wpisu jest wykroczeniem.

Czym jest CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – w skrócie CEIDG – to rejestr gromadzący wszystkie informacje na temat osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski. CEIDG ma na celu głównie prowadzenie ewidencji przedsiębiorców i udostępnianie informacji o przedsiębiorcach (w zakresie wskazanym w przepisach).

  • Ewidencja prowadzona jest od 2011 roku na podstawie Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że rejestr jest jawny, co oznacza, że każdy zainteresowany można zapoznać się z zawartymi w nim informacjami.
  • Wpis do CEIDG może dotyczyć nie tylko założenia działalności gospodarczej, ale także jej zawieszenia, wznowienia lub likwidacji oraz aktualizacji danych, a więc wszystkich obszarów związanych z prowadzeniem firmy.

Jak złożyć wniosek do CEIDG?

Istnieje kilka sposobów rejestracji firmy w ewidencji działalności gospodarczej. Rejestracji można dokonać:

  • w formie elektronicznej wypełniając formularz na stronie internetowej systemu – wymaga to jednak posiadania profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • wypełniając tradycyjny (papierowy) wniosek rejestracyjny i dostarczając go osobiście do właściwego urzędu gminy – wniosek należy podpisać własnoręcznie przy urzędniku,
  • wypełniając wniosek rejestracyjny i wysyłając go pocztą (listem poleconym) do właściwego urzędu – trzeba jednak do niego dołączyć poświadczenie notarialne o autentyczności podpisu.

Niezależnie od metody rejestracji, dokonuje się jej za pomocą druku CEIDG-1. Wspomniany druk służy jednak nie tylko do założenia działalności gospodarczej, ale także do aktualizacji danych czy zawieszenia działalności, dlatego istotne jest dokładne uzupełnienie odpowiednich rubryk.

Co jest wymagane podczas składania wniosku?

Poza tym, że formularz rejestracyjny musi być wypełniony poprawnie, to musi mieć także uzupełnione wszystkie obowiązkowe pola, a podawane we wniosku dane muszą być aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. We wniosku należy podać m.in.:

  • dane osobowe przedsiębiorcy, w tym imię i nazwisko oraz numer PESEL,
  • adres zameldowania i/lub zamieszkania,
  • nazwa firmy,
  • numer identyfikacyjny NIP i ewentualnie także REGON,
  • adres prowadzenia działalności,
  • data rozpoczęcia działalności,
  • rodzaj wykonywanej działalności,
  • sposób opodatkowania.

W przypadku spełnienia wszystkich warunków, weryfikacja wniosku następuje natychmiastowo i wydawane jest pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Informacje zawarte we wniosku są następnie przekazywane m.in. do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego. Warto zaznaczyć, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna.

Podsumowując, wniosek do CEIDG musi złożyć każda osoba fizyczna chcąca rozpocząć działalność gospodarczą. Wniosek należy złożyć także decydując się na zawieszenie, wznowienie lub likwidację działalności, jak również w przypadku aktualizacji danych związanych z przedsiębiorstwem.(mcz)

Ocena: 4.00 (2 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments