star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Doradca finansowy. W czym może pomóc?

młodzi ludzie na rozmowie z doradcą

Wraz z rozwojem sektora finansowego na rynku pojawiło się wiele ofert różnorodnych produktów finansowych, w szczególności kredytów i pożyczek. Mnogość ofert kredytów i pożyczek oraz fakt, że w każdej instytucji udzielane są na różnych warunkach sprawiają, że wybór odpowiedniej oferty staje się coraz trudniejszy. Pomóc w tym może doradca finansowy.

Oferty instytucji finansowych bywają niekiedy dosyć skomplikowane, a umowy obwarowane są wieloma warunkami i obostrzeniami oraz szeregiem opłat i kar umownych, co znacznie utrudnia wybór odpowiedniego kredytu czy pożyczki. Osobom nie mającym wiedzy ani czasu na zagłębianie się w oferty instytucji finansowych mogą pomóc doradcy finansowi. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czym w praktyce zajmują się tacy doradcy i ile kosztują ich usługi, a przede wszystkim, czy naprawdę są w stanie pomóc?

Doradca finansowy – kim jest?

Doradca finansowy to pośrednik między klientem, który szuka kredytu, pożyczki lub innego produktu finansowego, a bankiem lub inną instytucją finansową, która taki produkt ma w swojej ofercie. Doradca finansowy to specjalista, posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie, pozwalające mu przekazać klientowi merytoryczną wiedzę na temat określonego produktu finansowego oraz pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniej oferty.

W większości przypadków doradca finansowy to osoba prywatna, niezależna, czyli niezwiązana z żadną konkretną instytucją finansową – doradza on zarówno innym osobom prywatnym, jak i firmom. Na rynku istnieją też firmy oferujące pośrednictwo kredytowe i doradztwo inwestycyjne, gromadzące produkty finansowe oferowane przez różne instytucje, z którymi współpracują.

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Doradca finansowy, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się doradzaniem klientom, którzy szukają konkretnego produktu finansowego i potrzebują pomocy w wyborze najbardziej odpowiedniej dla nich oferty. Obecnie w większości przypadków doradca finansowy zajmuje się udzielaniem porad w zakresie kredytów i pożyczek lub innych form wsparcia finansowego.

Pierwsze spotkanie doradcy finansowego z klientem rozpoczyna się na ogół od rozpoznania jego potrzeb i możliwości finansowych, a więc określeniu tego, jakiego rodzaju produktu finansowego rzeczywiście potrzebuje oraz w jakiej wysokości, a przede jaki produkt będzie dla niego najbardziej korzystny. W czasie spotkania ustalana jest także optymalna wysokość raty i okres spłaty. Na podstawie informacji uzyskanych od klienta doradca dokonuje też wstępnej oceny jego sytuacji finansowej i zdolności kredytowej. Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu czy pożyczki zależy jednak od wybranego banku czy też firmy pożyczkowej.

Zadaniem doradcy finansowego jest też przedłożenie klientowi dokumentów, na podstawie których wybrany bank czy też inna instytucja finansowa oceni jego zdolność kredytową. Jakie to dokumenty? Przede wszystkim:

  • zaświadczenie o wysokości, rodzaju i charakterze comiesięcznych dochodów,
  • formularze wymagane przez określoną instytucję.

Ile kosztuje pomoc doradcy finansowego? To zależy od wybranego przez nas specjalisty. Doradcy niezależni (niezwiązani z żadną konkretną instytucją) na ogół pobierają określoną opłatę za każdą konsultację – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Natomiast w przypadku firm specjalizujących się w pośrednictwie kredytowym w większości przypadków pomoc jest całkowicie bezpłatna, co jednak nie znaczy, że doradcy pracują za darmo. Za każdego pozyskanego klienta otrzymują bowiem prowizję od banku czy też firmy pożyczkowej – o ile dojdzie do sfinalizowania transakcji.

Doradca finansowy. Warto zwrócić się do niego o poradę?

Od wielu lat banki i instytucje pozabankowe wprowadzają coraz to nowsze i bardziej restrykcyjne procedury udzielania kredytów i pożyczek. Ilość formalności z jakimi muszą  uporać się konsumenci jest z roku na rok coraz większa, przez co wielu z nich nie jest w stanie sobie samodzielnie z nimi poradzić. Doradca finansowy może w tym pomóc i jak najbardziej warto z tej pomocy skorzystać. Dlaczego?

  • Doradca przedstawi najważniejsze elementy poszczególnych ofert, pokaże korzystne i niekorzystne zapisy w ich umowach oraz przekaże jakie dokumenty należy przedłożyć w danej instytucji finansowej.
  • Doradca może też pomóc w zwiększeniu zdolności kredytowej i poprawieniu wizerunku, jaki widnieje w bankowych rejestrach.
  • Doradca finansowy pomoże nam wybrać najbardziej korzystną ofertę, najlepiej spełniające nasze potrzeby i możliwości finansowe, zarówno z tych dostępnych w konkretnym banku lub instytucji finansowej, jak i na całym rynku.

Podsumowując, jeśli planujemy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę i nie za bardzo orientujemy się w tym, czym kierować się przy ich wyborze, to powinniśmy rozważyć zwrócenie się o pomoc do specjalisty, czyli doradcy finansowego. Nie tylko udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, ale też pomoże w formalnościach i w wyborze najlepszego w naszej sytuacji rozwiązania finansowego.

Ocena: 3.94 (17 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments