star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Darmowe konto bankowe – czy naprawdę istnieje?

Darmowe konto bankowe – czy naprawdę istnieje?

Konto za 0 zł, zero opłat, zero ukrytych kosztów – taki przekaz serwują nam reklamy znanych i mniej znanych banków. Nic, tylko biec do placówki i otwierać rachunek. Ale, zaraz, zaraz – czy darmowe konta bankowe naprawdę istnieją? I bank tak po prostu bez żadnych korzyści jest gotów nas obsługiwać? Cóż, nie do końca.  

Konto za 0 zł, ale z gwiazdką

Każdy medal ma dwie strony, a każda oferta ma swój haczyk, ukryty pod postacią małej gwiazdki i wyjaśnienia drobnym druczkiem. Drogi kliencie, bank z przyjemnością da ci konto za darmo, ale pod warunkiem, że spełnisz pewne oczekiwania określone w umowie. Jakie?

Za damo, jeśli płacisz kartą

Najczęściej stosowanym przez banki warunkiem posiadania konta bez żadnych dodatkowych opłat jest wykonywanie transakDarmowe konto bankowe otrzymasz, jeśli robisz zakupy za pomocą karty debetowej.cji kratą płatniczą na określoną kwotę: 200, 300, 400 zł – w zależności od banku. W zasadzie to nie problem: i tak dziś za większość zakupów i usług płacimy kartą, ale jednak jest to jakiś wymóg. Wystarczy, że raz zapomnimy dobić do magicznej sumy x zł i bank pędem naliczy nam opłatę za użytkowanie karty, konta, bankowości.

Stały dopływ gotówki gwarantem konta za 0 zł

Bank oferuje konto za darmo i nie żąda wykonania transakcji kartą płatniczą? Zanim wpadniemy w ekstazę i złożymy wniosek, doczytajmy regulamin do końca, bo na pewno znajdzie się inna opłata. Drugim sposobem wykorzystywanym przez banki jest wymóg stałych, comiesięcznych wpływów. W sumie, jeśli mamy stałą pracę, to i tak na konto co miesiąc spływa nam wynagrodzenie. No właśnie – jeśli. Po pierwsze nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie utracimy nagle stałego źródła dochodu i wtedy nie dość, że zostaniemy bez pracy, to jeszcze bank dobije nas opłatą za konto. A po drugie, nie zawsze mamy tylko jedno konto, co jeśli wynagrodzenie wpływa na inny rachunek? Wtedy za użytkowanie konta z pewnością zapłacimy.

Darmowe, ale tylko internetowe

Darmowe konto bankowe - ale tylko w internecie!Na chwilę obecną tylko jeden bank oferuje w pełni darmowe konto bez żadnych gwiazdek, haczyków i kruczków. Jest to SmartKonto oferowane przez Bank Smart – prowadząc je, nie płacimy za żadne przelewy ani wypłaty z bankomatów wszystkich sieci, nie ma kosztów karty ani żadnych dodatkowych opłat, a w dodatku można otworzyć również konto oszczędnościowe oprocentowane na 3%. Wszystko to brzmi pięknie i idyllicznie, jednak jak już wiemy ideały nie istnieją. SmartBank nie posiada placówek stacjonarnych, co dla niektórych klientów może być uciążliwe.

Lepsze “darmowe” z warunkami, czy płatne? Jak wybrać konto bankowe?

Chyba nie doradzimy nic oryginalnego: najważniejsze to dopasować konto do swoich własnych potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli na co dzień płacisz za zakupy, paliwo, rozrywkę kartą płatniczą, to ten wymóg bank nie sprawi ci żadnych trudności, bo przecież nie oczekuje się od ciebie niczego nowego. Jeśli jednak rzadko płacisz bezgotówkowo i nie masz stałych wpływów, to może lepiej poszukać rachunku z niską opłatą miesięczną – wyjdzie się na tym korzystniej. Warto porównywać różne oferty, analizować co proponują banki, jakie są promocje, czy można zgarnąć jakiś bonus albo gadżet (przeczytaj więcej o tym, jak wybrać konto osobiste). Dzięki temu wybierzesz rachunek naprawdę taki, jak tobie pasuje, a nie jaki wciska ci bank.

 

Nie ma jeszcze głosów
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments