Rozwijająca się technologia pociąga za sobą także bardzo intensywny rozwój bankowości elektronicznej. W ostatnich latach szczególnie szybko rozwija się bankowość mobilna. Powód jest prosty: bank w telefonie to bardzo wygodne rozwiązanie, ale czy na pewno bezpieczne?
Według raportu PRNews.pl, na koniec 2018 r. bankowości mobilnej używało w Polsce już ponad 11 mln klientów banków, w tym prawie 8 mln korzystało z aplikacji mobilnych. Od momentu pojawienia się na rynku smartfonów liczba użytkowników bankowych aplikacji mobilnych rośnie lawinowo, ale jeszcze szybciej wzrasta ilość wykonywanych przez nich transakcji finansowych – pod koniec 2018 r., w porównaniu do poprzedniego roku wzrost ten wyniósł aż 115 proc. Popularność bankowych aplikacji mobilnych starają się wykorzystać także różnej maści oszuści. Czy aplikacje banków są na to przygotowane? Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?
Czym są aplikacje bankowe?
Aplikacje bankowe to pewnego rodzaju programy służące do przeprowadzania operacji finansowych za pomocą telefonu. Za ich pomocą można wykonać większość transakcji dostępnych z poziomu komputera czy laptopa, a często niemal wszystkie – ilość dostępnych funkcji zależy od konkretnego banku.
- W bankowej aplikacji mobilnej można m.in. sprawdzić stan konta, wykonać przelew czy zapłacić za zakupy w sklepie internetowym, w zwykłym sklepie zresztą także, a właściwie wszędzie tam, gdzie dostępny jest terminal płatniczy obsługujący płatności zbliżeniowe – według NBP taką możliwość oferują obecnie wszystkie terminale w kraju.
- Za pomocą aplikacji bankowej można także otworzyć lokatę lub konto oszczędnościowe, wymienić waluty, kupić ubezpieczenie, złożyć wniosek o pożyczkę lub kredyt, sprawdzić historię rachunku, a ponadto zastrzec zgubioną lub skradzioną kartę płatniczą, a nawet doładować telefon.
- Aplikacja pozwala również na bieżące kontrolowanie stanu konta poprzez wysyłanie powiadomień push o każdej operacji na koncie. Możliwości jest jednak znacznie więcej i co chwila pojawiają się nowe.
Aby móc korzystać z bankowości mobilnej za pomocą telefonu, najpierw musimy pobrać aplikację banku, w którym mamy założone konto. W zależności od systemu, aplikację możemy pobrać z Google Play lub App Store. Po zainstalowaniu aplikacji będziemy musieli ją aktywować oraz nadać jej numer PIN – służy on do logowania się na konto (w niektórych aplikacjach można logować się też za pomocą odcisku palca). Po aktywacji aplikacji możemy już korzystać ze wszystkich jej możliwości.
Aplikacje bankowe – czy korzystanie z nich jest bezpieczne?
Wbrew powszechnej opinii, mobilne aplikacje bankowe są z reguły bezpieczne i dobrze chronione. Co więcej, są także regularnie aktualizowane, nie przechowują poufnych danych w pamięci podręcznej, a po kilku minutach bezczynności automatycznie wylogowują z konta. Ponadto, są wyposażone w dwustopniowe poziomy zabezpieczeń, zabezpieczenia biometryczne i wiele innych.
Mimo zastosowanych zabezpieczeń, powinniśmy jednak mieć świadomość, że korzystanie z aplikacji bankowych zawsze wiąże się z minimalnym ryzykiem utraty środków finansowych. Cyberprzestępcy ciągle szukają nowych metod ataków i czasami im się to udaje, jednak na ogół nie ze względu na słabość zabezpieczeń banku, ale ze względu na błędy samych klientów – przede wszystkim niezachowanie odpowiedniej ostrożności podczas korzystania z bankowości mobilnej.
- Cyberprzestępcy mogą wykorzystać do ataku np. przygotowaną w jakimś miejscu publicznym fałszywą sieć Wi-Fi – gdy zalogujemy się do takiej sieci i skorzystamy z aplikacji banku, to mogą podejrzeć nasze dane logowania i wyprowadzić pieniądze z konta.
- Do ataku mogą wykorzystać także luki w nieaktualizowanym oprogramowaniu, np. w systemie operacyjnym lub w innych aplikacjach na telefonie.
- Kolejnym zagrożeniem są fałszywe aplikacje – mogą one np. wyświeć nam powiadomienia podobne do tych generowanych przez aplikacje bankowe i tym samym nakłonić nas do podania danych do logowania.
- Cyberprzestępcy do wyczyszczenia konta mogą wykorzystać także słabe hasła czy phishing (podszywanie się pod osobę lub instytucję, np. bank), będący jedną z najbardziej skutecznych metod socjotechnicznych wykorzystywanych przez oszustów.
Jak bezpiecznie korzystać z bankowych aplikacji mobilnych?
Obrona przed zagrożeniami wynikającymi z korzystania z bankowości mobilnej nie jest skomplikowana. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Jakich?
- pobieraj aplikacje wyłącznie z oficjalnego sklepu z aplikacjami na dany system operacyjny – dotyczy to zwłaszcza aplikacji banku, aplikacje spoza oficjalnego sklepu mogą być bowiem niebezpieczne,
- nie instaluj nieznanych aplikacji, także z oficjalnego sklepu z aplikacjami – choć oficjalne sklepy stosują liczne zabezpieczenia, to nie są one niezawodne i część znajdujących się na nich aplikacji może być niebezpieczna – w przypadku aplikacji spoza oficjalnego sklepu ryzyko jest już znacznie większe,
- regularnie aktualizuj oprogramowanie znajdujące się na telefonie, zarówno system operacyjny, jak i aplikacje, a przede wszystkim aplikację banku – aktualizacje pomagają bowiem lepiej zabezpieczyć aplikacje – na większości telefonów oprogramowanie aktualizuje się jednak automatyczne, o ile ma dostęp do internetu,
- zainstaluj na telefonie oprogramowanie antywirusowe, najlepiej znanej marki – zabezpieczy telefon przed większością zagrożeń – wystarczy darmowe, choć płatne wersje gwarantują większe bezpieczeństwo,
- zabezpiecz urządzenie hasłem, PINem lub za pomocą biometrii (odciskiem palca), o ile telefon ma taką funkcję – dzięki temu do telefonu będziesz miał dostęp tylko Ty,
- nigdzie nie zapisuj danych do logowania do banku, ani nikomu ich nie podawaj – dzięki temu nikt nie wykorzysta ich do włamania się na konto,
- nie korzystaj z publicznej sieci Wi-Fi gdy korzystasz z aplikacji mobilnej banku – bezpieczniejszym rozwiązaniem jest internet mobilny w telefonie,
- ustal limity na transakcje mobilne – jeśli dojdzie do włamania, nie stracisz wszystkich pieniędzy,
- nie klikaj w linki znajdujące się w wiadomościach SMS czy e-mail od nieznanych nadawców, a także od znanych, o ile nie masz pewności, że to bezpieczne.
Podsumowując, aplikacje bankowe są z reguły bardzo dobrze zabezpieczone, a więc bezpieczne. Pomimo to, cyberprzestępcy mają wiele możliwości włamania się na konto, głównie z powodu niezachowania przez nas odpowiedniej ostrożności podczas korzystania z telefonu lub bankowości mobilnej, dlatego aby uchronić się przed atakiem należy zawsze przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.