star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Błędny przelew bankowy – co robić?

Błędny przelew bankowy – co robić?

Dochodzi 23.00, oczy kleją Ci się ze zmęczenia, ale dziś właśnie obiecałeś wysłać znajomemu przelew na niemałą sumę. Wystukujesz login, hasło, wybierasz opcję “wykonaj transakcję”, przepisujesz dane z kartki leżącej obok laptopa. Małe literki rozmazują Ci się przed oczami, jednak dzielnie wklepujesz ciąg cyfr do komputera. Ledwie żywy ze zmęczenia klikasz “akceptuj”. Przelew wyszedł, chcesz zamknąć stronę banku, gdy nagle dostrzegasz coś, co sprawia że odechciewa Ci się spać. Pomyliłeś się w numerze konta! Ciśnienie skacze Ci w górę, serce chce wyskoczyć z piersi, a wysokość kwoty, którą wysłałeś nieznajomemu w prezencie przyprawia o mdłości. Spokojnie! Usiądź wygodnie, weź dwa głębokie wdechy i zobacz, jak odkręcić tę małą katastrofę.

Literówka, złe dane, błędny numer konta – jakie błędy podczas przelewu możemy popełnić?

    Można wyróżnić trzy klasyczne błędy, które są popełniane podczas wykonywania transakcji gotówkowych:

  • podanie błędnych danych odbiorcy – czyli wpisanie złego imienia, nazwiska, adresu zamieszkania (miasta, kodu pocztowego, ulicy) – na szczęście ta pomyłka nie generuje żadnych konsekwencji, przelew i tak dotrze do osoby, której numer konta został podany bez względu na podanie złych danych osobowych i adresowych,
  • podanie nieprawidłowego numeru rachunku odbiorcy – przelew dotrze wówczas do przypadkowego odbiorcy bądź też zostanie odrzucony, jeśli numer konta nie zostanie odnaleziony w bankowych rejestrach,
  • podanie błędnej kwoty przelewu – kwota w podanej formie dotrze do posiadacza rachunku, którego numer został podany, chyba że na rachunku osoby wykonującej przelew nie będzie error 404wystarczających środków.

Jak widać – dla banku zawsze najważniejszy jest numer konta, inne błędy nie mają znaczenia. Trzeba więc pięć razy sprawdzić, czy podaliśmy właściwy ciąg cyfr będący numerem rachunku, na który faktycznie chcemy wysłać gotówkę. A co jeśli, jednak miałeś pecha i przelew poleciał do niewłaściwej osoby bądź kwota, która chcieliśmy wysłać jest znacznie wyższa? Da się to odkręcić!

Naprawiamy błędy, czyli jak odzyskać pieniądze?

    Dobrze, gdy od razu zauważymy pomyłkę – wówczas od razu możemy zacząć działać. I może się okazać, że bank jeszcze nie zatwierdził transakcji, więc można ją anulować lub cofnąć – środki wtedy wrócą na nasze konto. Gorzej, gdy transakcja została już zaakceptowana. Co wtedy? Musimy za pośrednictwem banku zwrócić się do osoby, która przypadkowo otrzymała nasz przelew – konieczne będzie wystosowanie wezwania do zwrotu gotówki. Pismo to powinno zawierać informacje na temat kwoty, którą posiadacz rachunku ma odesłać, termin zwrotu oraz numer rachunku, na jaki należy przelać pieniądze.

Kilka dobrych rad

    Trzeba pamiętać, że banki nie mają prawa podawać nam danych osoby, której zrobiliśmy przypadkowy prezent – dlatego wszystkie formalności są załatwiane przez bank w naszym imieniu. Za to my mamy jednak prawo do podania terminu zwrotu – ponieważ od tej daty możemy naliczać odsetki, jeśli kwota nie zostanie zwrócona. A co gdy właściciel błędnie wpisanego rachunku ani myśli oddać nam pieniędzy? Zgodnie z artykułem 405 Kodeksu Cywilnego “Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości” – zatem sprawa powinna trafić do sądu, należy wystąpić z powództwem o zapłatę. To jednak rzadko spotykany scenariusz – zazwyczaj sprawy tego typu są rozwiązywane polubownie i bezproblemowo. Zdarza się, że bank może naliczyć sobie opłatę za usługę związaną z odkręcaniem błędnego przelewu (nawet do 120 zł!) – dlatego zmieniając rachunek, warto sprawdzić czy bank ma takie dodatkowe opłaty (przeczytaLepiej sprawdzić 10 razy niż żałowaćj więcej o tym, jak wybrać konto osobiste).

Lepiej sprawdzić 10 razy niż żałować

To złota zasada, o której nie można zapomnieć. Przed wysłaniem przelewu, w którym ręcznie wpisujemy wszystkie dane lepiej kilka razy sprawdzić czy numer konta jest poprawny i czy kwota operacji też się zgadza. Fakt, nawet omyłkowo wysłane pieniądze mogą do nas wrócić, to i tak lepiej oszczędzić sobie formalności, załatwień i nerwów. W tym jednym warto być perfekcyjnym do bólu!

Ocena: 4.21 (53 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments