star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Odkładaj pieniądze przy okazji. Automatyczne oszczędzanie – o co w tym chodzi?

Automatyczne oszczędzanie - jak to działa?

Chciałbyś w końcu zacząć odkładać pieniądze, ale ciągle Ci coś w tym przeszkadza, brakuje motywacji i silnej woli…. Automatyczne oszczędzanie pomoże Ci przezwyciężyć te przeszkody – bo pieniądze same będą się odkładać. Nawet nie zauważysz, jak uzbierasz na wakacje, nowy samochód czy remont mieszkania.

Automatyczne oszczędzanie to rozwiązanie coraz popularniejsze wśród Polaków i z powodzeniem stosowane za oceanem. Metaforycznie przedstawia się je jako bezgotówkową wersję wrzucania do skarbonki drobnych, które zostają po codziennych zakupach. Różnica jest tylko taka, że te „drobne” są ściągane z konta na specjalnie otwarty, oprocentowany rachunek oszczędnościowy po dokonaniu płatności kartą. Takie automatyczne skarbonki wprowadza do swojej oferty coraz więcej banków, między innymi mBank, ING Bank Śląski, Credit Agricole czy PKO Bank Polski.

Metody automatycznego oszczędzania

Na czym polega automatyczne oszczędzanie?Automatyczne oszczędzanie może się nieco różnić od siebie – w zależności, od tego jaki jego sposób oferuje bank. Krótko opiszemy, z jakich metod takiego odkładania przy okazji codziennych zakupów za pomocą karty można korzystać, posiadając konto w jednym z wyżej wymienionych banków:

  1. przelew ustalonego procenta od kwoty transakcji kartą na specjalnie konto oszczędnościowe (tak działa np. SmartServer w ING Banku),
  2. zaokrąglenie kwoty płatności kartą w górę, do pełnych złotówek i przelanie różnicy między zaokrągloną kwotą a kwotą transakcji na specjalne konto oszczędnościowe (np. w CA Server w Credit Agricole),
  3. pobieranie stałej kwoty przy każdej transakcji i przelewanie jej na konto oszczędnościowe (np. Autooszczędzanie w PKO).

W zasadzie każdy sposób automatycznego oszczędzania polega na tym samym: na odkładaniu gotówki z konta na rachunek oszczędnościowy przy okazji płatności kartą. Nie trzeba nic robić , wystarczy mieć włączoną odpowiednią usługę, a oszczędzanie robi się samo.

Zalety i wady automatycznego oszczędzania

Automatyczne oszczędzanie to metoda dla tych, którzy nie mają motywacji do regularnego odkładania pieniędzy. Wszystko robi się bez ich udziału, aAutomatyczne oszczędzanie się opłaca co najważniejsze – nie odczuwają oni „znikania” pieniędzy z konta. To szybki sposób na oszczędzanie i praktycznie bezbolesny. Wystarczy tylko załatwić formalności z bankiem w celu otwarcia usługi i już wszystko dzieje się samo. Pieniądze można wypłacić w dowolnym momencie, w większości banków bez żadnych opłat i prowizji.

Jednakże automatyczne oszczędzanie nie zastąpi tradycyjnego odkładania – bo oszczędzamy stosunkowo wolno i małe sumy, które może w ciągu roku urosną do całkiem sporej kwoty, ale będziemy musieli na to poczekać. Automatyczne skarbonki są też nisko oprocentowane, bardziej opłaca się inwestycja w lokatę czy fundusze. Za prowadzenie automatycznej skarbonki banki żądają opłat miesięcznych, niewielkich, bo niewielkich – ale zawsze. I wreszcie po trzecie – to opcja tylko dla tych, którzy płacą za zakupy kartą. Szukasz innych sposób na oszczędzanie? Sprawdź, jak jeszcze możesz odkładać pieniądze!

Czy automatyczne oszczędzanie się opłaca?

Oczywiście, że tak. Lepiej odkładać niewiele niż nic. Tym bardziej, że nie trzeba nic robić – żadnych przelewów, wszystko dzieje się samo, z automatu. To bardzo wygodne. Robimy zakupy, płacimy rachunki, tankujemy samochód i myk, pieniądze odkładają się do wirtualnej skarbonki. Nawet nie poczujemy, kiedy stać nas będzie na wymarzone wakacje albo remont mieszkania. I to bez wyrzeczeń, ćwiczenia silnej woli i planowania budżetu.

Ocena: 3.98 (44 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments