Z 5,5 tys. do 6,5 tys. wzrosła liczba ogłoszeń upadłości konsumenckiej w 2018 roku. Najwięcej dłużników mieszka w województwie mazowieckim, śląskim oraz małopolskim.
Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej oraz BIG Infomonitor aż 20% osób z ogłoszoną upadłością konsumencką to mieszkańcy województwa mazowieckiego. Ponad 11% dłużników pochodzi z województwa śląskiego, a przeszło 8% mieszka w Małopolsce. Co czwarty zadłużony ma od 36 do 45 lat. Upadłość konsumencką częściej ogłaszają kobiety, a rekord zadłużenia wynosi obecnie 8,3 mln zł i należy do mieszkanki województwa mazowieckiego.
Osoby ogłaszające upadłość konsumencką najczęściej posiadają długi wynikające z niespłaconych kredytów. W 2018 roku odnotowano 145 bankrutów, którzy na na swoim koncie mieli wyłącznie kredyty mieszkaniowe. 347 osób spłacało równolegle kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe, a 2 372 osób posiadało zaległości z tytułu kredytów konsumpcyjnych.
Wniosek o upadłość konsumencką mogą złożyć osoby, które stały się niewypłacalne tzn. nie mają pieniędzy na codzienne wydatki, spłatę kredytów, pożyczek itp. Powodem niewypłacalności muszą być względy losowe, np. choroba, utrata pracy itp. Więcej na temat upadłości konsumenckiej można przeczytać w artykule “Upadłość konsumencka – mit czy wysłużony slogan?”.