star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

UOKiK: Kara finansowa dla firmy Geldor z Rybnika

młodzi ludzie przy komputerze

Decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, firma Geldor Artur Karwot z Rybnika musi zapłacić prawie 45 tys. zł kary. Narzucone przez UOKiK konsekwencje finansowe są wynikiem prowadzenia przez wspomnianą markę pseudopożyczkowych serwisów internetowych.

Firma Geldor stoi m.in za takimi serwisami jak zebrapozyczki.pl czy pozyczkahit.pl. Każda z tych stron internetowych sugerowała, że użytkownik może za ich pomocą zaciągnąć pożyczki pozabankowe. Przykładowo, na portalu widniały komunikaty typu „Pożyczki online od zaraz”, a za pomocą suwaków można było wybrać kwotę i okres spłaty zobowiązania. Na stronie pojawiły się także fikcyjne opinie klientów, a możliwość dodawania prawdziwych komentarzy została zablokowana.

W rzeczywistości platforma ta służyła  wyłącznie do zbierania danych konsumentów, które następnie umieszczano na stronie internetowej, dostępnej wyłącznie dla potencjalnych pożyczkodawców. Co więcej, za rejestrację w serwisie, akceptację wniosku i sprawdzenie jego statusu, Geldor pobierał bezzwrotne opłaty np. w formie sms premium o wartości 30 zł.

Zdaniem UOKiK, powyższe praktyki mogły narazić potencjalnych klientów na straty i znacznie pogłębić ich problemy finansowe. Geldor został więc wezwany do zaniechania tego typu działań i zapłaty kary w kwocie prawie 45 tys. zł. Dodatkowo, na wszystkich stronach, których Geldor był właścicielem powinna pojawić się informacja o decyzji UOKiK. Dzięki temu poszkodowani konsumenci powinni szybko uzyskać informację o możliwości dochodzenia swoich roszczeń od ukaranej firmy.

Ocena: 4.00 (2 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments