Rośnie liczba pożyczkodawców, którzy próbują omijać przepisy narzucone przez ustawę antylichwiarską. Od początku 2018 roku do rzecznika Finansowego wpłynęło 1 730 wniosków z prośbą o interwencje.
Od przeszło trzech lat swojej działalności w tym obszarze, Rzecznik Finansowy odnotował ponad 4 500 wniosków z prośbą o pomoc w sporze związanym z kredytem konsumenckim. W ostatnich latach wprowadzono wiele przepisów, które miały chronić potencjalnych pożyczkobiorców np. przed kosztami zobowiązań nieadekwatnymi do pożyczonej kwoty. Niestety, część pożyczkodawców wciąż nie stosuje się do tych wytycznych.
Z wniosków złożonych przez poszkodowanych klientów wynika, że problemy z pożyczkodawcami najczęściej dotyczą np. sposobu konstrukcji umowy, który pozwala na obciążenie klienta maksymalnie wysokimi kosztami pozaodsetkowymi czy też usługi rolowania pożyczek.
O stwierdzonych nieprawidłowościach Rzecznik Finansowy informuje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa także prokuraturę. Niewykluczone, że w przypadku spraw, które nie zostaną uznane za nieuczciwą praktykę rynkową, Rzecznik niebawem zwróci się również do ustawodawcy z prośbą o doprecyzowanie przepisów.
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim maksymalne, pozaodsetkowe koszty kredytu nie mogą przekraczać 25% kwoty pożyczki oraz 30% tej sumy w skali roku. Więcej na ten temat piszemy w artykule “Chwilówki będą tańsze? Gra idzie o miliardy złotych”.