star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Rzecznik finansowy alarmuje: pożyczkodawcy próbują omijać przepisy!

kobieta przy biurku

Rośnie liczba pożyczkodawców, którzy próbują omijać przepisy narzucone przez ustawę antylichwiarską. Od początku 2018 roku do rzecznika Finansowego wpłynęło 1 730 wniosków z prośbą o interwencje.

Od przeszło trzech lat swojej działalności w tym obszarze, Rzecznik Finansowy odnotował ponad 4 500 wniosków z prośbą o pomoc w sporze związanym z kredytem konsumenckim. W ostatnich latach wprowadzono wiele przepisów, które miały chronić potencjalnych pożyczkobiorców np. przed kosztami zobowiązań nieadekwatnymi do pożyczonej kwoty. Niestety, część pożyczkodawców wciąż nie stosuje się do tych wytycznych.

Z wniosków złożonych przez poszkodowanych klientów wynika, że problemy z pożyczkodawcami najczęściej dotyczą np. sposobu konstrukcji umowy, który pozwala na obciążenie klienta maksymalnie wysokimi kosztami pozaodsetkowymi czy też usługi rolowania pożyczek.

O stwierdzonych nieprawidłowościach Rzecznik Finansowy informuje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa także prokuraturę. Niewykluczone, że w przypadku spraw, które nie zostaną uznane za nieuczciwą praktykę rynkową, Rzecznik niebawem zwróci się również do ustawodawcy z prośbą o doprecyzowanie przepisów.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim maksymalne, pozaodsetkowe koszty kredytu nie mogą przekraczać 25% kwoty pożyczki oraz 30% tej sumy w skali roku. Więcej na ten temat piszemy w artykule “Chwilówki będą tańsze? Gra idzie o miliardy złotych”.

Ocena: 5.00 (2 głosy)
avatar
HIT!
Pożyczasz 1 000
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 1 000
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 1 000
od 500 zł do 2000 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar