star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Raport KRD: Najczęściej pożyczamy na sprzęt AGD i RTV

pokój z telewizorem

Ponad 40% ankietowanych na zlecenie KRD przyznało, że pożycza pieniądze na zakup sprzętu RTV i AGD. Środków finansowych na ten cel najczęściej szukamy w bankach.

W listopadzie 2018 roku IMAS International na zlecenie KRD zapytał Polaków dlaczego się zadłużają i jak radzą sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Ponad 44% ankietowanych zadeklarowało, że dodatkowego wsparcia finansowego szuka głównie wtedy, gdy planuje zakupy przekraczające aktualne możliwości finansowe. 29% badanych przyznało, że pieniądze pożycza tylko w przypadku chwilowego braku gotówki, a 27% respondentów podkreśliło, że po pożyczkę sięga w sytuacji, gdy niespodziewane wydatki pochłonęły zgromadzone wcześniej oszczędności.

Co czwarty Polak wydaje pożyczone pieniądze na sprzęt AGD i RTV. Środkami pochodzącymi z kredytów bądź pożyczek finansujemy również remonty (31%), zakup samochodu (28%) bądź domu/mieszkania (16%).

Aż 75% ankietowanych korzysta z pomocy finansowej banku, wybierając kredyt konsumpcyjny, samochodowy lub hipoteczny. Co piąta osoba spłaca sprzęt elektroniczny zakupiony w sklepie w systemie ratalnym. 13% respondentów sięga po pożyczki pozabankowe, a 11% korzysta w finansowej pomocy najbliższych.

Niestety, aż 25% ankietowanych nie kalkuluje wcześniej, czy będzie w stanie na czas zwrócić pożyczone pieniądze. 30% badanych stwierdziło, że zaciągnęło kredyt bez namysłu, ponieważ musiało w ten sposób sfinansować zakup niezbędnej rzeczy. Co trzeci ankietowany przyznał natomiast, że po prostu chciał mieć daną rzecz, a możliwość łatwego pożyczenia pieniędzy pomogła mu w zakupie.

Na podstawie wyników badań stworzono raport “Dlaczego Polacy się zadłużają”. Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków w dwóch kategoriach wiekowych: od 18 do 64 roku życia oraz emerytów powyżej 65 roku życia.

Nie ma jeszcze głosów
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments