star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pożyczka w dobie epidemii. Uważaj na mafię lichwiarską

pranie brudnych pieniędzy

Ustawa z 31 marca 2020 r., dotycząca tarczy antykryzysowej mocno odbiła się na całej branży pożyczkowej. Czy to może oznaczać załamanie na rynku firm pozabankowych i zwiększenie wpływów tzw. mafii lichwiarskiej?

Wraz z uchwaloną przez Sejm tarczą antykryzysową, uchwalono przepisy obniżające maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego. W myśl tej decyzji koszty pozaodsetkowe kredytu nie mogą przekroczyć 21 proc. dla pożyczek na okres większy niż 30 dni, a dla pożyczek spłacanych w terminie do 30 dni nie mogą być wyższe niż 5 proc. Podobno sytuacja miała miejsce w 2016 roku, co przyczyniło się do upadłości wielu firm pożyczkowych.

Finansowe podziemie

Stąd należy ostrzec przed rosnącym podziemiem finansowym i ofertami „pożyczek prywatnych”, rozwieszanych często na przystankach, czy pojawiającymi się tego typu ofert w Internecie. Podobnie jest w przypadku lombardów, których działania nie są w żaden sposób monitorowane ani kontrolowane. Trzeba pamiętać, że tam pieniądz jest dużo droższy niż w firmach pożyczkowych. Nie ma również jasno określonego prawa dotyczącego oprocentowania pożyczek (tak jak mamy do czynienia w przypadku znanych firm pozabankowych). Dlatego najlepiej zachować dystans w stosunku do takich ofert, gdyż bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa.

Ocena: 4.00 (17 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments