star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Mieszkanie jako zabezpieczenie pożyczki. Notariusze chcą zmian w przepisach

apartament

Notariusze domagają się wprowadzenia zakazu zawierania umów, w których wartość zabezpieczenia w postaci nieruchomości znacznie przewyższa kwotę wierzytelności. Zmiany w prawie mają wykluczyć próby wyłudzenia mieszkania pod pretekstem udzielenia pożyczki.

Na podstawie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie pożyczki zawieranej w obecności notariusza, oszuści coraz częściej wyłudzają mieszkania od osób będących w trudnej sytuacji finansowej.

Prawo do swobody zawierania umów oraz niespójne orzecznictwa Sądu Najwyższego w podobnych sprawach często nie pozwalają notariuszom na zablokowanie takich transakcji, mimo, że wartość zabezpieczenia nie jest współmierna do pożyczonej kwoty. Jeśli więc umowa jest zgodna z prawem notariusz nie może jej odmówić. W przeciwnym razie musi liczyć się z możliwością wniesienia skargi do sądu.

Krajowa Rada Notarialna wystąpiła zatem o wprowadzenie do kodeksu cywilnego przepisu zgodnie z którym, zabronione byłoby zawieranie umowy przewłaszczenia, gdy wartość nieruchomości znacznie przekracza kwotę pożyczki. Według nich dobrym rozwiązaniem byłaby także np. regulacja zabraniająca zawierania umów, gdzie przedmiot zabezpieczenia stanowi nieruchomość, a stroną jest konsument. Przepis ten mógłby zabezpieczyć społeczeństwo przed skutkami w postaci wyłudzenia mieszkania.

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że trwają pracę nad projektem zmian w przepisach, które mogłyby pomóc w wyeliminowaniu takich sytuacji.

Ocena: 5.00 (1 głos)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments