star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Czy nadal warto zaciągnąć kredyt hipoteczny?

kuchnia
Podwyżki stóp procentowych NBP z października oraz listopada 2021 r. wprowadziły pewne zamieszanie. Wyjaśniamy, dlaczego nadal warto jest zaciągnąć kredyt na lokum.Listopadowa podwyżka stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego stanowiła pewne zaskoczenie (mimo podobnej decyzji RPP z poprzedniego miesiąca). Chodzi zwłaszcza o sporą skalę korekty, jaką wprowadziła Rada Polityki Pieniężnej. Jednak wbrew temu, co mówią niektóre osoby, tegoroczne podwyżki stóp procentowych NBP (podobnie jak kolejne wzrosty) nie będą bardzo dużym ciosem dla rynku mieszkaniowego. Wyjaśniamy, dlaczego nie warto odkładać decyzji o zakupie mieszkania lub domu albo budowie nowego lokum. Jeżeli masz wątpliwości co do mieszkaniowych decyzji, to przeczytaj nasz artykuł. Swoje mieszkaniowe plany możesz sfinansować np. z Pekao, które wciąż akceptuje niski wkład własny (10%).

Mieszkania oraz domy nadal nie będą tanieć …

Sytuacja z początku pandemii pokazała już bardzo dobrze, że obiegowe opinie dotyczące przyszłości rynku mieszkaniowego bywają zupełnie nietrafione. W tym kontekście warto sobie przypomnieć, że na początku pandemii COVID-19 pojawiały się prognozy mówiące o dużych spadkach cen lokali. Czy takie korekty cenowe miały miejsce? Oczywiście, że nie.Już w III kw. oraz IV kw. 2020 r. okazało się, że rynek pracy radzi sobie lepiej od prognoz. Jego poważny i długoterminowy kryzys oznaczałby faktyczny spadek cen lokali i jednocześnie brak możliwości zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego przez wielu Polaków. Nie zdają sobie z tego sprawy osoby wyczekujące załamania gospodarki w nadziei na spadki cen mieszkań i domów. Takie załamanie obecnie jest bardzo mało prawdopodobne, a wysoka inflacja nadal będzie windować ceny metrażu.

Perspektywy gospodarki są wciąż bardzo dobre

Obaw w kontekście zaciągania kredytów mieszkaniowych, na pewno nie powinna powodować kondycja rynku pracy. Wedle przewidywań analityków, wspomniana wcześniej inflacja pozostanie problemem, ale bezrobocie nadal będzie niskie. Narodowy Bank Polski na 2022 r. przewiduje wzrost gospodarczy wynoszący aż 4,9% i stopę bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5,6%. Analogiczne prognozy dla 2023 roku to odpowiednio 4,5% (PKB) oraz 5,3% (bezrobocie).Polska gospodarka obecnie radzi sobie na tyle dobrze, że można już podnosić stopy procentowe i ograniczać inflację. Nawiasem mówiąc, inflacja częściowo działa pozytywnie na budżet domowy kredytobiorców. Sprawia ona bowiem, że kolejne raty kredytów są realnie warte coraz mniej (przy stałym oprocentowaniu).

Odsetki „hipotek” były wyższe np. w 2019 roku

Jeżeli chodzi o oprocentowanie kredytów mieszkaniowych, to również nie warto poddawać się alarmistycznym nastrojom. Po listopadowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, popularna stawka bazowa WIBOR 3M wzrosła do poziomu około 1,25%. Po dodaniu do niej typowej marży wynoszącej 2,40% (dla kredytu na 80% nieruchomości), mamy zmienne oprocentowanie 3,65%.Zatem typowe kredyty mieszkaniowe nadal mają mniejsze oprocentowanie niż bezpośrednio przed początkiem pandemii koronawirusa (w III kw. oraz IV kw. 2019 r.). Oprocentowanie „hipotek” oczywiście jeszcze wzrośnie, ale w perspektywie 20 lat – 30 lat spłaty takich wzrostów i spadków będzie wiele.

Kredyt na „M” z niskim wkładem jest dostępny  

Sporym atutem obecnej sytuacji jest również to, że największe krajowe banki nadal oferują kredyty mieszkaniowe z najniższym dopuszczalnym wkładem własnym (10%). Pekao należy do grona takich liderów, którzy akceptują tylko dziesięcioprocentowy wkład własny klienta. Klienci wspomnianego banku mogą wybrać nawet trzydziestoletni okres spłaty, co sprawia, że rata będzie odpowiednio niska.Analitycy kredytowi z Pekao na pewno dobrze sprawdzą, czy nawet po kolejnych wzrostach stóp procentowych NBP miesięczna rata nie pochłonie zbyt dużej części domowego budżetu. Ciekawą odpowiedzią na podwyżki stóp procentowych jest kredyt mieszkaniowy od Pekao, który posiada stałe oprocentowanie przez pierwsze 5 lat (z możliwością przedłużenia na kolejne 5 lat).Oferta Pekao prócz niskiego kosztu kredytowania, na tle konkurentów wyróżnia się także możliwością załatwienia wszystkich formalności w trybie online. Tylko umowę kredytową trzeba podpisać w oddziale Pekao. Wspomniany bank oferuje uproszczoną wycenę nieruchomości dla kredytu do 300 000 zł, co pozwala klientowi na oszczędności. Dowiedz się więcej »

  1. Czy po podwyżkach stóp procentowych trudniej uzyskać kredyt hipoteczny?

    Zmiana stóp procentowych wpływa na przyznawalność kredytów w niewielkim stopniu. Może minimalnie ograniczyć zdolność kredytową, ale jej wpływ nie jest znaczny.

  2. Dlaczego zakładamy, że ceny mieszkań nie spadną?

    Są wysokie koszty robocizny i materiałów budowlanych, oraz duże zapotrzebowanie na mieszkania. Na wzrost kosztów mieszkań wpływają też rządowe programy socjalne i wzrost wynagrodzeń.

  3. Czy można przewidzieć koszty kredytu na 30 lat do przodu?

    Niestety nie. W Polsce nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu z oprocentowaniem stałym.

Ocena: 4.22 (9 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%

Inne wpisy z tej kategorii

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Witam, dzięki Waszym artykułom udało mi się wziąć kredyt hipoteczny ze stała stopą w czerwcu tego roku w banku BOŚ. Już wiem, że była to dobra decyzja patrząc na to co się dzieje.

Kasia
Kasia
1 rok temu

Wzięłam kredyt w BOŚ. Jestem względnie zadowolona – mimo wspomnień dotyczących dziwnych zasadach panujących w oddziale… (może to przez pandemię?) ,mimo wszystko zdecydowałam się na ich ofertę. Oczywiście małe problemy były, ale mimo wszystko dobrze oceniam ofertę, bo jest dla mnie przystępna, tak na 4,5 gwiazdki, nie wynika to z samej oferty ale wszystkiego dookoła tego kredytu :)