star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Czy 35 000 zł wystarczy do kredytu na „M”?

Czy 35 000 zł wystarczy do kredytu na „M”?
Rosnące ceny mieszkań wzbudzają Twój niepokój? Nie martw się, bo niektóre banki wciąż finansują nawet 90% wartości mieszkania lub kosztów budowy domu.  Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem mieszkania lub domu, to mogłeś poczuć się wręcz bombardowany informacjami na temat rosnących cen. Media podają też bardziej pozytywne informacje. Przeciętne wynagrodzenia systematycznie rosną, a prognozy gospodarcze na kolejne kwartały są dobre (mimo zagrożenia następnymi falami pandemii COVID-19). Trudno się zatem dziwić, że bankowcy przyjmujący wnioski o kredyt mieszkaniowy nie narzekają na brak pracy. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest też możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) z wkładem wynoszącym zaledwie 10%.

Czy na wkład własny faktycznie potrzeba fortuny?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że punkt widzenia niektórych młodych osób na kwestie związane z zakupem „M” jest nieco zniekształcony przez informacje dotyczące np. Warszawy, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska. We wszystkich tych miastach średnia cena 1 mkw. nowych lokali przekroczyła już 10 000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że największe metropolie to tylko wycinek całego polskiego rynku mieszkaniowego. W wielu stosunkowo atrakcyjnych miejscach średnie ceny lokali wciąż oscylują na poziomie ok. 5000 zł/mkw. – 6000 zł/mkw.Ciekawe wydają się statystyki podawane przez Związek Banków Polskich w ramach raportu AMRON SARFiN. Najnowszy taki raport wskazuje, że w II kw. 2021 r. średnia wartość udzielanego kredytu mieszkaniowego wynosiła około 330 000 zł. Na podstawie informacji podawanych przez GUS można natomiast obliczyć, że w 2020 r. przeciętny lokal kupowany na terenie Polski kosztował mniej więcej 310 000 zł.Jeżeli porównywalny wynik na początku 2022 r. wzrośnie do 340 000 zł – 350 000 zł, to będzie oznaczało, że minimalny wkład własny na typowe polskie „M” wynosi ok. 35 000 zł. Nie jest to oczywiście mała kwota, ale trzeba też pamiętać o inflacji i wzroście wynagrodzeń. Do typowego polskiego M2/M3 lub kawalerki z dużego miasta można się wprowadzić posiadając kwotę, która obecnie nie wystarcza do zakupienia najtańszego nowego auta z salonu.

Kredyt na 90% domu lub lokalu otrzymamy w Pekao

Możliwość zaciągnięcia kredytu z wkładem wynoszącym tylko 10% stanowi odpowiedź na pytanie o przyczyny dużego zainteresowania „hipotekami”. Co więcej, kredyty mieszkaniowe mimo październikowej podwyżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego nadal pozostają bardzo tanie. Jako przykład może posłużyć oferta Pekao, czyli drugiego największego w Polsce banku.Bardzo ważny jest fakt, że Pekao nadal proponuje kredyty mieszkaniowe na 90% wartości nieruchomości. Spłatę zadłużenia można natomiast rozłożyć na maksymalnie 360 miesięcy. Dzięki temu kredyt bez ubezpieczenia o wartości 290 000 zł i wkładzie własnym wynoszącym 40 000 zł będzie miał pierwszą ratę na przykładowym poziomie tylko 1328,27 zł.

Dowodem na wciąż niski koszt kredytów mieszkaniowych oferowanych przez Pekao może być też ich RRSO. W przypadku zmiennej stawki procentowej, łączny koszt kredytu na mieszkanie lub dom wyrażony przez rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) wynosi 4,13%. Ta procentowa wartość uwzględnia już wszystkie koszty kredytu z Pekao. Trzeba nadmienić, że za cenę wyższego RRSO klient Pekao może sobie zapewnić stałą stawkę oprocentowania przez pierwsze pięć lat (z możliwością przedłużenia na kolejne lata). Do zalet oferty Pekao można także zaliczyć darmową promesę kredytową czyli potwierdzenie zdolności kredytowej klienta, ważne nawet przez 60 dni i uproszczoną procedurę wyceny nieruchomości w przypadku kredytów na kwotę do 300 000 zł. Nie można też zapominać o zdalnym trybie załatwienia kredytu. Pekao pozwala wysłać wniosek kredytowy oraz skany wszystkich dokumentów przez Internet. W placówce banku trzeba się pojawić tylko na podpisanie umowy. To ważne ułatwienie w kontekście pandemii i potrzeb zapracowanych młodych ludzi. Dowiedz się więcej »

  1. Czy można wziąć kredyt hipoteczny w Pekao S.A. z wkładem własnym 10%

    Tak. Bank wymaga jedynie 10% wkładu własnego.

  2. Czy można wziąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

    Aktualnie nie.

  3. Czy trudniej dostać kredyt na mieszkanie niż przed pandemią COVID-19?

    Nie. Osoby mające odpowiednie dochody i wkład własny nie mają trudności z uzyskaniem kredytu.

Ocena: 4.00 (33 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments