star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

BIK: liczba zapytań kredytowych w czerwcu 2020 wyraźnie wzrosła

dużo banknotów 100 zł

Wraz z odbudową aktywności gospodarczej, wzrasta liczba zapytań kredytowych. Niestety, nie idzie za tym wzrost przyznawalności kredytów.

Jak wskazują statystyki BIK w przeciągu ostatnich miesięcy zaobserwowano widoczny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, ratalne i gotówkowe. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na odbicie wartości sprzedaży, gdyż banki zacieśniły politykę kredytową.

Z lekką tendencją wzrostową

Na początku kryzysu związanego z pandemią w Polsce, tj. w marcu tego roku zapytania o kredyty gotówkowe bardzo spadły. Najniższą liczbę wniosków odnotowano od 6.04 do 12.04. (okres Świąt Wielkanocnych). Od tego czasu liczba zapytań o kredyty stosunkowo wzrasta. W przedostatnim tygodniu czerwca liczba zapytań o kredyty gotówkowe wzrosła o 16% w porównaniu do ubiegłego roku. Jednak po tygodniu zmalała.

Kredyty mieszkaniowe z większym zainteresowaniem

Bardzo widoczny spadek na kredyty hipoteczne zaobserwowano w drugiej połowie marca (ok. -20% w porównaniu do ubiegłego roku). Ta trudna sytuacja i spadki utrzymywały się aż do weekendu majowego. Po tym okresie zaobserwowano wyraźny wzrost i powrót do stabilizacji na poziomie 75% w porównaniu z liczbą zapytań z ubiegłego roku. Ostatni tydzień czerwca 2020 może się równać z taką samą liczbą zapytań o kredyty mieszkaniowe w stosunku do czerwca 2019 roku.

Popyt a sprzedaż

Ponieważ banki zacieśniły warunki przyznawania kredytów, różnice między popytem a sprzedażą na pewno będę bardzo widoczne. Szczególnie dla osób zatrudnionych w niepewnych jutra branżach oraz dla osób bez etatu uzyskanie kredytu może okazać się znacznie trudniejsze.

Ocena: 5.00 (2 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments