Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Barometru Providenta, aż 71,1% naszych rodaków systematycznie płaci rachunki i reguluje raty kredytów bądź pożyczek. Gdy brakuje pieniędzy w domowym budżecie, sięgamy po środki pochodzące z oszczędności.
Polacy coraz lepiej radzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań. W zeszłym roku płynność finansową pozwalającą na terminowe regulowanie rachunków deklarowało 56% ankietowanych. Dzisiaj jest to już ponad 70% respondentów.
Miesięczne zobowiązania finansowe Polacy starają się pokryć w bieżących dochodów. Ponad jedna piąta badanych przyznaje jednak, że raz bądź dwa razy w roku środki te okazują się dla nich niewystarczające. Sporadycznie z tym problemem boryka się ok. 17% ankietowanych, a 10% deklaruje, że ich budżet domowy nie dopina się co miesiąc.
Polakom najczęściej brakuje pieniędzy na niespodziewane wydatki takie jak naprawa domu lub samochodu, wizyta u lekarza czy zakup sprzętu RTV/AGD. Kiedy zabraknie środków w domowym budżecie najczęściej sięgamy po oszczędności – robi tak ponad 40% badanych. Co trzeci badany rezygnuje z innych zakupów bądź odkłada dany wydatek w czasie. Prawie 25% respondentów prosi o pomoc kogoś z rodziny, a ok. 13% sięga po pożyczkę.
Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, metodą CAWI na próbie N=1018 dorosłych Polaków, w dniach 11-15 października 2019 r.