W tym roku na wakacje planujemy wydać prawie o 670 zł więcej niż w roku 2018. Wydatki te najczęściej sfinansujemy z własnych oszczędności.
Jak donosi Barometr Providenta, wakacyjne wyjazdy ma w planach 41% Polaków. 38% ankietowanych przyznało natomiast, że tegoroczny urlop zamierza spędzić w domu.
Powody rezygnacji z letnich wyjazdów bywają różne. U osób starszych zwykle związane jest to z brakiem odpowiednich środków finansowych. Młodzi natomiast nie wyjadą z powodu braku urlopu – dla wielu z nich lato to bowiem czas zdobywania doświadczenia na praktykach lub stażach. Wielu z nich decyduje się także w tym czasie podjąć pracę sezonową i nieco podreperować domowy budżet.
Wśród osób które zdecydowały się na wakacyjny wyjazd, 37% badanych wybierze polskie morze, 32% wyjedzie za granicę, a 15% spędzi urlop w górach. Na wakacje najczęściej pojedziemy samochodem (61%).
Urlopowe wojaże najczęściej finansujemy pieniędzmi pochodzącymi oszczędności. 30% Polaków na koszty wakacyjne pokryje z bieżących dochodów. Wzięcie pożyczki na ten cel planuje natomiast jedynie 5% badanych.
Badanie zrealizował PBS w dniach 31 maja – 2 czerwca 2019 r. na ogólnopolskiej próbie tysiąca Polaków w wieku 15+.