star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

71% Polek czuje się niezależnych finansowo, a 40% ma własne oszczędności

uśmiechnięte kobiety w grupie

Credit Agricole przeprowadził wspólnie z Ogólnopolskim Panelem Badawczym Ariadna badanie „Polki a finanse”. Akurat przed 8 marca – czyli Światowym Dniem Kobiet. Z badania dowiemy się, że większość Polek dobrze radzi sobie z planowaniem domowego budżetu.

Jak się okazuje aż 80% Polek oszczędza, a 42% regularnie odkłada pieniądze. Z czego aż 71% kobiet czuje się niezależna finansowo i ponad połowa (52%) nadzoruje domowy budżet.

Finanse w rodzinie

Posiadanie wspólnego budżetu z partnerem/partnerką zadeklarowało aż 48% procent badanych. 84% kobiet nie czuje żadnej presji ze strony drugiej połówki w temacie finansów osobistych. Tylko 6% kobiet zadeklarowało, że za każdym razem musi prosić partnera o pieniądze.

Jak przeczytamy:

Okazuje się, że pieniądze aż w 90 proc. gospodarstw domowych nie są tematem tabu i że Polacy w zdecydowanej większości nie kłócą się o pieniądze (78 proc.).*

Decyzja o wspólnym kredycie na połowę

W ponad 50% gospodarstw domowych partnerzy wspólnie podejmują decyzję o kredycie bądź pożyczce. Tylko 36 proc. badanych kobiet zadeklarowało, że to one decydują w związku o podjęciu się zobowiązania i spłacie późniejszego długu.

Kto chętniej oszczędza?

Okazuje się, że kobiety – ale nie jest to duża różnica względem mężczyzn. Otóż 54 proc. Polek zadeklarowało, że to one oszczędzają częściej niż ich partnerzy/partnerki. Tylko 26% badanych uznało, że ich drugie połówki oszczędzają równie często co one same.

Na co głównie oszczędzają badane?

Jak wskazywały w badaniu ankietowane – Polki najchętniej oszczędzały m.in. na:

  • na przyjemnościach – 23%
  • podróżach – 22%
  • odzieży – 18%
  • rachunkach – 8%
  • żywności – 9%
  • środkach czystości i higieny osobistej – 3%

*Źródło: www.credit-agricole.pl/o-banku/aktualnosci/2021/polki-sa-niezalezne-finansowo-oszczedzaja-i-kupuja-swiadomie-wynika-z-badania-przeprowadzonego-przez-credit-agricole

Ocena: 4.30 (10 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments